Усі вітаміни групи В

fullsize

Сучасним людям, що мають справу з розумовими та емоційними навантаженнями, стресами, хронічними хворобами, вітаміни групи В потрібні у великих кількостях.

Діяльність імунної системи, ефективність росту і розмноження клітин теж багато в чому залежать від цього комплексу.

Одночасна дія вітамінів групи В набагато більш результативно, ніж кожного окремо. До того ж в природних продуктах вони завжди існують разом. Неправильне харчування зазвичай веде до загальному браку вітамінів групи В, тому, якщо приймати їх — то теж в комплексі.

З часом вчені встановили точна будова кожного вітаміну з групи В і в результаті стало ясно, що деякі з речовин, названих вітамінами, такими не є. Наприклад, вітамін В11 повністю збігається за формулою з амінокислотою L-карнітііом.

Вітамін групи В: В1
Вітамін В1 (тіамін) впливає на нервову систему і розумові собности. Тому при його недостачі різко погіршується пам’ять, плутаються думки (тіамін бере участь у постачанні мозку глюкозою). Ми не повинні відчувати нестачу в цьому вітаміні, оскільки він легко засвоюється і швидко потрапляє в кров.

Плюс, він є в багатьох продуктах: злаках, рисі, бобових. Однак треба врахувати, що тіамін знаходиться в основному в лушпинні зернових, тому в обробленої крупі його набагато менше. До речі, за деякими даними вітамін В1 зменшує зубний біль після стоматологічних операцій.

Вітамін групи В: В2
Вітамін В2 (рібофлафін) бере участь у роботі будь-якої клітини організму, у всіх обмінних процесах. Важливий для зору, нормального стану шкіри і слизових оболонок, для синтезу гемоглобіну. При його недостачі заняття принесуть швидше втому, ніж бадьорість, оскільки зусилля не будуть «перетворюватися на м’язи».

Вітамін В2 чутливий до впливу света.Чрез 3:00 на світлі в продукті зруйнується 70% рибофлавіну. Тому, наприклад, молочні продукти випускають у непрозорих пакетах. Зате вітамін В2 добре переносить високі температури. Основні його джерела: м’ясо, молоко, печінку і горіхи. Вітамін В2 має жовтий колір і використовується в харчовій промисловості (барвник Е101).

Вітамін групи В: В3
Вітамін ВЗ (вітамін РР, ніацин) бере участь у біосинтезі гормонів (естрогенів, прогестерону, кортизону, тестостерону, інсуліну та інших). Плюс вітамін ВЗ бере участь у синтезі білків і жирів.

Ніацин дуже важливий не тільки для фізичного, а й для нервового здоров’я, а якщо згадати, що спочатку вітамін ВЗ вважали ліками від пелагри, ознаками якої є гнійники, то стає зрозуміло, що він необхідний і для здорової шкіри.

Вітамін групи В: В4
Холін (В4) покращує пам’ять, сприяє транспорту та обміну жирів в печінці. У великій кількості міститься в яйцях і субпродуктах.

Вітамін групи В: В5
Вітамін В5 (пантотенова кислота) міститься майже у всіх продуктах. Однак дефіцит його все ж таки можливий: в заморожених продуктах вітаміну В5 менше вже на третину, половина ніацину втрачається при термічній обробці.

Помітити його брак просто: якщо часто затікають руки і ноги, в пальцях виникає відчуття поколювання, необхідно приймати вітамін додатково. Велика кількість пантотенової кислоти потрібно мозку, оскільки без цього вітаміну до нього не будуть доходити сигнали від органів чуття.

Вітамін В5 захищає слизові оболонки від інфекцій, допомагає при регенерації слизових, відповідає за розщеплення жирів, тому його нестача призводить до збільшення маси тіла. Провітамін В5, пантенол — єдиний з вітамінів добре всмоктується при нанесенні на шкіру. Тому він використовується в ліках від опіків і в косметиці.

Вітаміни групи В Вітамін групи В: В6
Вітамін В6 — група споріднених речовин: піридоксин, піридоксаль, піридоксамін. Вони містяться у всіх білкових продуктах. Беруть участь у синтезі нейромедіаторів, до яких належить і «гормон щастя» серотоні — речовина, що відповідає за гарний настрій, апетит і міцний сон.

Також В6 сприяє утворенню червоних кров’яних тілець і глікогену. Витягніть руку долонею вгору, потім постарайтеся зігнути два кінцевих суглоба на чотирьох пальцях (долоня не слід стискати в кулак) до тих пір, поки кінчики пальців не торкнуться долоні. Якщо це вдасться насилу, то у вас недолік В6.

 

Вітамін групи В: В7
Біотин (В7) сприяє звільненню енергії із з’єднань, що містять калорії, є в яйцях, печінці, темно-зелених овочах, арахісі, буром рисі. Виробляється кишковою мікрофлорою.

Вітаміни групи В
Вітамін групи В: В8
Інозитол (В8) зменшує накопичення жиру в печінці, відновлює структуру нервової тканини, працює як антиоксидант і антидепресант, нормалізує сон, оздоровлює шкіру. Виробляється самим організмом, в продуктах харчування не міститься.

Вітамін групи В: В9
Вітамін В9 (фолієва кислота, фоліацін, вітамін М) сприяє утворенню нуклеїнових кислот і клітинного ділення, утворенню еритроцитів, розвитку плоду. Без фолієвої кислоти не будуть нормально проводитися амінокислоти, з яких потім синтезуються білки, ДНК. Тому в першу чергу фолієва кислота потрібна вагітним і плоду для правильного розвитку дитини і відновлення організму матері.

Багато ліків (наприклад, аспірин) — вороги В9, близько 50% фолієвої кислоти втрачається при тривалому зберіганні і при кулінарній обробці. При нестачі вітаміну В9 розвивається анемія і серйозний занепад сил. У дітей сповільнюються ріст і розвиток. Крім того, фолієва кислота необхідна кишечнику для захисту від харчових отруєнь та паразитів. А в комплексі з вітаміном В5 вона уповільнює поява сивини. Отримати В9 можна з темно-зелених овочів, бобових, печінки, м’яса, молока, жовтків яєць.

Вітамін групи В: В10
Парааминобензойная кислота (В10) активізує кишкову флору, бере участь у процесі засвоєння білка і у виробництві червоних кров’яних тілець. Важлива для здоров’я шкіри. Міститься в пивних дріжджах, молоці, яйцях, картоплі.

Вітамін групи В: В11
Левокарнітін (В11) стимулює енергетичний обмін, підвищує захисні сили організму, необхідний при великих фізичних навантаженнях. Покращує діяльність найбільш енерговитратних систем — мозку, серця, м’язів, нирок. Міститься в пророщеної пшениці, дріжджах, молочних продуктах, м’ясі, рибі.

Вітамін групи В: В12
Вітамін В12 (кобаламін, ціанокобаяамін) можна знайти ні в одному продукті рослинного походження: ні рослини, ні тварини його не синтезують.

Вітамін В12 виробляється мікроорганізмами, в основному бактеріями, синьо-зеленими водоростями, актиноміцетами і накопичується в основному в печінці та нирках тварин. Тому у вегетаріанців завжди спостерігається дефіцит цього вітаміну.

В12 захищає від руйнування нервові волокна. Його брак викликає депресію, сплутаність свідомості, склероз.Без вітаміну В12 порушується кровотворення, це призводить до раптових кровотеч з носа, нудоті, анемії. Дефіцит вітаміну В12 проявляється в м’язової втоми і дуже швидкої стомлюваності.

Вітамін групи В: В17
Лаетріл (В17) сприяє зниженню зростання ракових клітин, поширенню метастазування, покращує загальний стан. Міститься в ядрах абрикосів, вишні, насінні бобових, в проростках маша.

Що потрібно знати про вітаміни групи В
руйнуються при термічній обробці;

водорозчинні;

отримати їх надлишок з повсякденного раціону неможливо, тому що надлишок виводиться з організму з продуктами виділення;

потрібно поповнювати їх запаси постійно і щодня;

активно руйнуються кофеїном, танинами, алкоголем, нікотином, рафінованим цукром;

виводяться з організму під час застосування антибіотиків; при стресах прискорюються обмінні процеси, тому потреба у вітамінах групи В збільшується і для нормальної життєдіяльності організму вітаміну В1 стає потрібно в 10 разів більше, вітамінів В2, В5 і В6 — у п’ять разів;

при колітах, виразковій хворобі і гастриті порушується процес синтезу вітаміну В мікрофлорою організму.

Особливості вітамінів групи В
 

 

При прийомі великих кількостей полівітамінів, що містять вітаміни групи В, можливий розвиток інтоксикації у вигляді загального порушення, безсоння, почастішання пульсу, головного болю, запаморочення, іноді розвиваються судомні напади. До жирової дистрофії печінки може призвести надмірна кількість вітамінів В1, В2, В6, біотину. Серед вітамінів групи В високою токсичністю характеризуються вітаміни В1, В12, В6

Практика показала, що алергічні реакції викликаються найчастіше водорозчинними вітамінами, особливо В1, В2, Вб, В12, С, PP. До того ж в полівітаміни часто входять хімічні добавки, які можуть викликати алергічні реакції. Так що, краще всього отримувати вітаміни з продуктів, а якщо вам необхідний додатковий прийом, порадитися з лікарем, який підкаже, в яких саме вітамінах ви потребуєте, і порекомендує кращий препарат.

Як визначити дефіцит вітамінів групи В?
 

 

Щоб визначити дефіцит вітамінів групи В, варто в першу чергу звернути увагу на стан нервової системи. Незважаючи па те, що вітаміни групи В беруть участь у всіх процесах метаболізму, саме нервова система страждає першою. Прояви гіповітамінозу можуть бути різними. Як правило, перші симтомов розмиті і можуть довго залишатися непоміченими людиною.

Це і підвищена стомлюваність, слабкість, хронічна втома, зниження пам’яті і працездатності. Але якщо на них не звернути уваги, то виникають і серйозні неврологічні порушення: поколювання й оніміння пальців рук і ніг, страхи, нервозність, депресія, порушення сну. Звичайно, можна приймати комплекс вітамінів групи В. Це можуть бути ін’єкції (увага: вони досить болючі, але дуже ефективні) або ж вітаміни в капсулах.

У високих дозах вітаміни групи В потрібні жінкам у період вагітності та лактації, при використанні гормональних контрацептивів, при гострих соматичних і інфекційних захворюваннях. А також людям з патологією шлунково-кишкового тракту, особливо при синдромі мальабсорбції, коли порушено всмоктування поживних речовин і вітамінів.

Захворювання органів травлення тягнуть порушення мікрофлори кишечника, що позначається на синтезі і засвоєнні вітамінів групи В.

Однак пам’ятайте, що ці вітаміни погано засвоюються при одночасному вживанні не тільки алкоголю, цукру, але і будь-яких вітамінів іншої групи, антибіотиків, протитуберкульозного препарату ізоніазиду, протисудомних препаратів, а також сорбентів.

Щоб захистити себе від дефіциту вітамінів групи В, необхідно:
збільшити в раціоні кількість продуктів, що містять вітаміни групи В — це злакові культури, хліб грубого помелу, горіхи, молочнокислі продукти; зменшити споживання або виключити рафінований цукор;

не вживати синтетичні продукти, що містять консерванти;

не зловживати алкоголем, кавою і курінням; стежити за імунітетом, загартовуватися, щоб менше хворіти — адже будь-який інфекційний процес в організмі витрачає запаси вітамінів;

підвищити стійкість до стресів шляхом регулярних фізичних вправ, правильно відпочивати.