Що таке вітамін D і де його шукати

Вітаміни дуже важливі для здоров’я людини. Якщо раціон не збалансований, то порушуються багато процесів в організмі і робота деяких органів.

Ми хочемо розповісти вам багато корисної інформації про вітамін D. Напевно всі чули, що це дуже важливий вітамін, але чи знаєте ви, чим конкретно він так корисний? Просвіщати і ділимося цієї цінної інформацією.

Foods containing vitamin D on a wooden background. View from above

Foods containing vitamin D on a wooden background. View from above

Трохи теорії
Вітамін D — це ціла група біологічно активних речовин. Вони відносяться до жиророзчинних вітамінів. Ці біологічно активні речовини беруть участь у всіх ключових процесах, що протікають в організмі людини, і просто необхідні для міцного здоров’я.

До слова, вітамін D має приємне властивість накопичуватися в організмі. Це означає, що при регулярному надходженні цього вітаміну в організм ніяких проблем не повинно бути. Адже витрачається він у міру необхідності.

В процесі своєї життєдіяльності ми в основному зустрічаємося з вітаміном D2 і вітаміном D3. Саме вони сприятливо впливають на фізіологічний здоров’я людини. У чому ж різниця між ними?

Вітамін D2 (ергокальциферол) міститься в продуктах харчування і надходить в організм тільки разом з їжею. Варто відзначити, що група продуктів, що містять в своєму складі цей вітамін, є нечисленною, а це значить, що тільки їжею повністю задовольнити потребу організму у вітаміні D не вийде.

На допомогу приходить вітамін D3. Він синтезується в шкірі людини під впливом ультрафіолетових променів. Ось чому так важливо проводити час на сонці (у помірних дозах).

Для чого потрібен вітамін D

Як вже було сказано вище, вітамін D дуже корисний для здоров’я людини. Розглянемо його вплив на організм докладніше.
Вітамін D зміцнює кістки, ноги і зуби. Пов’язано це з тим, що його регулярне вживання допомагає організму набагато краще поглинати магній, фосфор і кальцій. Це важливо як для дітей і літніх людей, так і для дорослих.

Крім того, вітамін D бере участь в зростанні і розвитку клітин, а також захищає їх. Науково доведено, що він перешкоджає виникненню злоякісних утворень, уповільнює зростання ракових клітин в організмі, нормалізує роботу серця і покращує згортання крові.

Корисний вітамін D і для тих, хто страждає від діабету. Цей вітамін сприятливо впливає на роботу підшлункової залози, в результаті чого нормалізується вироблення інсуліну в крові, і рівень глюкози НЕ скаче.
І звичайно ж, імунітет. Вітамін D зміцнює кістковий мозок і стимулює вироблення імунних клітин моноцитів, які як раз і відповідають за захисні сили організму. Робота нервової системи також нормалізується, що впливає на настрій і самопочуття.

Як проявляється нестача і надлишок вітаміну D

На жаль, в наших широтах нерідко спостерігається дефіцит вітаміну D в організмі. Пов’язано це з тим, що цей вітамін не в таких уже й великих кількостях міститься в продуктах харчування, а сонечко далеко не круглий рік балує нас своєю увагою.
Нормалізуйте харчування, проводите більше часу на свіжому повітрі або навіть приймайте додаткові вітамінні комплекси (тільки за рекомендацією лікаря). Тоді у вас не буде проблем з вітаміном D.

Але як же все-таки зрозуміти, що вам його не вистачає? Дефіцит вітаміну D, як правило, не залишається непоміченим. Ви досить скоро помітите неприємні симптоми. Це порушення сну, дратівливість і агресивність, зайва пітливість, ослаблення м’язового тонусу, розм’якшення кісток.

Дивно, але надлишок вітаміну D теж ні до чого доброго не приводить.
Це саме той випадок, коли все добре в міру.

Якщо ви відчуваєте слабкість і швидко втомлюєтеся, втрачаєте вагу, страждаєте від розладів травної системи, головного болю, запаморочення, то варто звернути увагу на показник вітаміну D в організмі. Ви також в групі ризику, якщо барахлить нирки і серце, шкіра свербить, а очі запалюються і болять.

Добова норма вітаміну D для дорослих і дітей становить 10 мкг (400 МО). У літніх людей ця доза може бути збільшена до 15 мкг на добу (600 ME).
000
У яких продуктах міститься вітамін D
1. Печінка

У всіх видах печінки міститься певна кількість вітаміну D. Особливу увагу слід звернути на печінку риби. Дуже багато вітаміну D в печінці тріски, палтуса, скумбрії, оселедця, тунці, макрелі.
0000.
2 яйця

Яйця — це цінне джерело вітаміну D. Тому якщо ви до сих пір чините опір і готуєте сніданки не з яєць, то переглянете свої погляди. Сніданки з яєць виходять дуже смачними, ситними і корисними. Енергії вистачить на цілий день, а рівень вітаміну D в організмі буде в нормі.

3. Молочна продукція
Ще одна група продуктів, в яких міститься вітамін D рослинного походження — це молочна продукція. Купуйте вершкове масло, сир, сметану, молоко, сир і інші радощі.
000000
4. Риба

Як ви вже напевно встигли здогадатися, не тільки печінку, але і сама риба є джерелом вітаміну D. Тому їжте більше риби і радійте життю. Радимо звернути особливу увагу на окуня, лосося, тунця, оселедець.